Jugoslovenka.pl

Durmitor

Park Narodowy Durmitor znajduje się Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO (The World Cultural and Natural Heritage List).

        Do Parku Narodowego Durmitor można zaliczyć masyw górski Durmitor, część jeziora Pivy (Pivsko jezero) górna część kanionów Grabovica i Komarnica, Kanion Tara oraz rzeki wraz z otaczającymi je kanionami Sušica, rzeka Vaškovska Draga. Park to 39,000 ha rozciągnięte pomiędzy miastami Žabljak, Šavnik, Plužine, Mojkovac i Pljevlja. Park Narodowy jest istną oazą dla fauny i flory - jest tu około 1,600 różnych rodzajów roślin i bardzo wiele gatunków zwierząt. Najwyższe miasto to Žabljak położony na wysokości 1,456 m npm i otoczony górskimi szczytami. Jest tutaj 48 szczytów które wznoszą się ponaj 2,000 m npm. z najwyższym Bobotov kuk-2,525 m.

        Crno jezero (Czarno jezioro) jest najbardziej znanym jeziorem w tym paśmie górskim. W zimie pokryte jest śniegiem zaś w lecie odwiedziane jest przez wielu turystów. Jest położone niedaleko Žabljaka dojście jest bardzo łatwe. Jezioro jest niezywkle malownicze, warto jednak wykorzystać mniej turystyczne miesiące lub godziny, żeby uniknąć dużej ilości turystów. Samo miasto jest turystycznym miejscem wypadowym oraz ośrodkiem sportów zimowych.

        Czarnogóra jest krainą kanionów wraz z najgłębszym kanionem w Europie i drugim, zaraz po kanionie Kolorado w USA, na świecie. Jego głęgokość dochodzi do 1300 m. 30 kilometrów od Žabljak znajduje się wioseczka nazywana Mala Crna gora. Przez długi okres zimowy wioska ta jest odcięta od świata. Wioska ta położona jest tuż przy kanionie Sušica wraz z Sušicko jezero na samym dole. Jezioro to jest okresowe i obok niego znajduje się nieczynne już teraz schronisko. Durmitor z całą pewnościa jest wart zobaczenia gdyż masywy i formy skalne są bardzo oryginalne i niespotkane nigdzie indziej. Niesamowite widoki i przeżycia gwarantuje kanion Tara. Bardzo popularny jest rafting (spływ pontonem) kanionem który pozostawia wiele wspaniałych wspomnień. Jest to atrakcja nawet dla tych którzy nigdy wcześniej tego nie próbowali.