Jugoslovenka.pl

Nurkowanie w Ulcinj

        Miejscowość Ulcinj ma bardzo ciekawą ofertę dla nurków. Posiada dwa wraki kilka jaskiń i bardzo ciekawą skałę przypominającą rafę koralową. Bardzo obszernyczarnogora_typ2-1 artykuł na temat nurkowania w Czarnogórze i w miejscowości Ulcinj znajdą państwo pod tym adresem:

http://www.bestdivers.pl/fotorelacje/czarnogora-montenegro/czarnogora---ulcin/

Znajduje się tam również obszerna galeria zdjęć.11_Ulcinj_582x480

Jaskinia w pobliżu skał przy starym gradzie.

        W miejscowości Ulcinj po prawej stronie portu znajduje się niewielka zatoka z charakterystycznymi dwiema skałami wystającymi z wody. W tej właśnie zatoce znajduje się rzadko odwiedzana nieduża jaskinia. W zasadzie można do niej dopłynąć w abc z pobliskiego betonowego pomostu gdzie znajdują się prywatne apartamenty do wynajęcia.

Rzadko odwiedzana gdyż jest tam zbyt płytko aby podpłynąć dużą łodzią z nurkami. Przypadkowo pływające osoby w abc wskazały nam to miejsce podczas pobytu w Czarnogórze w 2005 roku. Bardzo malownicza i płytka jaskinia, którą zamieszkuje sporo ryb. Idealna do fotografii podwodnej szczególnie gdy słońce jest wysoko na niebie w godzinach miedzy 11.00, a 14.00.

http://www.bestdivers.pl/fotorelacje/jaskinie/montenegrocave_1/

Wrak statku Quinto

        Wrak Quinto nie jest najciekawszym wrakiem do oglądania dla nurków rekreacyjnych z racji tego, że przeważnie przejrzystość wody przy dni jest raczej słaba. Podczas tonięcia osiadł na dnie stępką do góry co powoduje, że z wraka mamy do zwiedzania tylko kilka beczek leżących na dnie i potężną śrubę napędową. Najciekawsze elementy leżą wbite w dno morza. Pobliska rzeka niesie ze sobą dużo osadów i w tym miejscu jeszcze daje znać o sobie zanim prąd podwodny wywieje osady na środek Adriatyku.

http://www.bestdivers.pl/fotorelacje/wraki/quinto-wreck---montenegro/3_DzeraneReef_633x480

Rafa Dzerane

        Praktycznie każda grupa nurkowa, która trafia do miasta Ulcinj jest wywożona na pobliską skałę naprzeciwko plaży Velika Plaża w Ulcinj. Dumnie zwą tą skałą rafą ale trzeba przyznać, że jest to dość ciekawy twór geologiczny. Wokół dno jest piaszczyste i płytkie. Maksymalnie 15 m głębokości. W samym środku leży podwodna górka z różnymi tunelami, grotami i otworami w których schronienie znalazły liczne organizmy morskie żyjące w tych okolicach. Doskonałe miejsce dla początkujących nurków aby ‘pomyszkować’ sobie w licznych otworach, przewężeniach w tych skałach i być może złapać bakcyla na nurkowania w jaskiniach. Nurkowanie nie przekracza 10 m głębokości i jest bardzo proste w nawigacji.

Treść:© UnderWater-Travel 2009. www.bestdivers.pl